Hendese 1. Sayı

Kur’an da peygamberlerin şehirlere (Medine’lere) gönderildiklerinden bahsedilir. Efendimiz (sav) de kendisini ilmin şehri olarak tarif etmiş, Hz. Ali’yi de bu şehrin kapısı olarak ifade etmiştir.

Şehir; medeniyetin daha büyük dünya içinde kendi dünyasını kurmanın bir ifadesidir. Şehirler de medeniyetler gibi doğarlar, yaşarlar ve ölürler. Şehirleri de medeniyetleri de kuranlar da, yok edenler de insanlardır.

Nasıl anlamak söz konusu olduğunda ona nasıl bakmak gerektiği sorusu gündeme geliyor. Son zamanlarda en çok kullanılan kavramlardan bir tanesi de Medeniyet. Biz medeniyete nasıl bakıyoruz, şehir medeniyetin neresine düşüyor, insan ve şehir arasında nasıl bir ilişki var. Tüm bu kavramlara Hendese’nin ilk sayısında bakmaya çalışacak; bir zamanlar Selimiye, Süleymaniye gibi şaheserler, insan odaklı konutlar ve şehirler inşa eden kadim bir medeniyetin bugününü göğe yükselen modern yapıların tarihi silüetin üzerine düşen gölgesinde tartışacak, gelecek nesiller için emanetçisi olduğumuz şehir ve mimari anlayışımızı ve icraatlarımızı sorgulayacağız.

Peki, biz kimiz?

1987 yılında kurulan derneğimiz, ülkemizdeki tüm teknik elemanları bir çatı altında toplamayı amaçlayan ve tüm hedef ve faaliyetlerinde insana hizmet anlayışını benimseyen bir sivil toplum örgütüdür.

Tekder Türkiye’de ve dünyada söz sahibi, mesleki konularda üstün bilgi ve beceriye sahip teknik elemanların birlikteliğini sağlamak için vardır. Üretimde, tüketimde, iş organizasyonlarında “insanın” en önemli değer olduğu bilincini yaygınlaştırmak için çalışır.

Vizyonunu bilim ve teknolojiyi insanlığa tehdit unsuru olarak değil, insanlığın refahını sağlayan hizmetleri meydana getirecek hale dönüştürme olarak belirlemiştir. Bu dönüşümü sağlamanın yollarından birisi de elde ettiği bu birikimi “Hendese” aracılığıyla sizlerle paylaşmaktır.

Niçin Hendese?

“Mühendis” kelimesi Arapça kökenli bir isimdir ve kökeninde “hendese” kelimesi bulunmaktadır. Hendese’nin Türkçe anlamı “geometri” demektir. Hendese kelimesinin anlamı düşünüldüğünde Mühendis’e “geometri ile uğraşan” da denilebilir.

Çoğunluğu ‘geometri ile uğraşan’ insanların bulunduğu bir çatı altında, elinize geçen bu dergiye verilecek en uygun ismin “Hendese” olacağını düşündük ve yayın hayatımıza bu isimle başlama kararı aldık.

Hz. Peygamber (sav) Allah’ın yüceliğini, ”Allah güzeldir ve güzeli sever” şeklinde anlatır. Biz de Hz. Peygamberin (sav) yolundan giderek “Hendese” aracılığıyla güzeli aramaya, bulduğumuz tüm güzellikleri de sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

“Aramakla bulunmaz, bulanlar ancak arayanlardır.”

Umit Gunes

Yayın Kurulu Üyesi

Abdullah Karadağ

Yayın Kurulu Üyesi

Fatih Gündoğan

Yayın Kurulu Üyesi

İbrahim Taşdemir

Yayın Kurulu Üyesi

Henüz eklenmemiş