Hendese 8. Sayı

Kıymetli Hendese Dergisi Okuyucuları;

Hendese Dergisi Ocak 2013’te Bilim, Teknoloji ve Düşünce Dergisi başlığıyla yayın hayatına başlamış, Şehir ve Medeniyet, Bilim Tarihi ve Felsefesi, Şehir ve İnsan, Enerji ve Toplum, Şehir ve Teknoloji, Akıllı Şehir dosya konuları ile sizlerin karşısına çıkmıştır. Belli bir periyodu yakalayamasak ta arayı uzun tutsak ta vazgeçmeden; “az da olsa devamlı olanı makbuldür” anlayışı ile bu sayıyla sizleri buluşturmanın mutluluğunu ve gecikmenin mahcubiyetini birlikte yaşıyoruz.

Hendese Dergisi’nin her safhasında, bugüne gelmesinde çok ciddi emek veren ve ilk 7 sayının da editörlüğünü üstlenen Sn. Fatih Kafalı ’ya bugüne kadar editör olarak yaptığı katkılardan ötürü Teknik Elemanlar Derneği İstanbul Şubesi adına Hendese Dergisi yayın kurulu olarak teşekkür ediyoruz.

Yayın Kurulu’nda bundan sonra da yapacağı katkı için şimdiden teşekkür ediyoruz. İlk 7 sayıda olduğu gibi 8.sayıda da bir dosya konusu çevresinde temel/güncel tartışmalara, sorunlar ve çözümlere yer verme gayretinde olduk. Dosya konuları ile birlikte güncel ve şehre dair farklı konuları da ele almaya devam etmekteyiz. İnsanın en temel ihtiyaçlarından biri şüphesiz savunma ihtiyacıdır. Birlikte hareket edebilme kültürünün gelişmesine de en büyük katkıyı bu ihtiyacın karşılanması için geliştirilen farklı usullerin yaptığı düşünülebilir. İnsanın, çevrenin, toplumun, düşünce biçimlerinin değişmesine karşın savunma ihtiyacının sürekli var olduğu, sadece biçiminin değiştiği bir gerçektir. En hızlı değişimin yaşandığı biçimin ise havacılık olduğunu kabul edebiliriz.

Bununla birlikte Hezarfen ve Wright kardeşler gibi mucitlerin “hava”nın da tıpkı deniz ve kara gibi bir mücadele ve ulaşım sahası olmasının yolunu açmasıyla beraber dünya havacılık denen ve genelde savunma ile birlikte anılan yeni bir sektörel tanışmıştır.

Biz de bu sayımızda havacılığı hem savunma hem de ulaşım anlamında ele alan birbirinden değerli yazılara yer verdik.

İstifadenize sunar, iyi okumalar dileriz...

Umit Gunes

Yayın Kurulu Üyesi

Abdullah Karadağ

Yayın Kurulu Üyesi

Enes Aluç

Editor

Fatih Gündoğan

Yayın Kurulu Üyesi

Fatih Kafalı

Yayın Kurulu Üyesi

İbrahim Taşdemir

Yayın Kurulu Üyesi

Musa Yılmaztürk

Yayın Kurulu Üyesi

Yasir Verimli

Yayın Kurulu Üyesi

Mustafa Esat Bal

Yayın Sekreteri

Henüz eklenmemiş